Wady i zalety oświetlenia LED RGB

Wady i zalety oświetlenia LED RGB

System oświetlenia LED RGB jest rozwiązaniem posiadającym bardzo wiele zalet i umożliwiającym osiągniecie wielu efektów niedostępnych dla innych technologii. Niestety nie znaczy to, że jest pozbawiony wad. Nie ma ich wiele ale w pewnych zastosowaniach mogą być istotne. Na początek zaczniemy jednak od zalet, gdyż jest ich znacznie więcej. Część tak zalet jak i wad cechuje nie tylko system RGB ale generalnie oświetlenie LED.

Zalety LED RGB

ZALETY DIOD LED

 • Duże nasycenie kolorów – dzięki specyficznej budowie diody LED jest to jedyne źródło światła, które od razu produkuje światło w danym kolorze i nie trzeba stosować filtrów, które nie są idealnie selektywne. Dlatego kolory emitowane przez diody LED i przez system LED RGB są zdecydowanie bardziej nasycone oraz intensywne niż z jakiegokolwiek innego źródła światła.
 • Ogromna paleta kolorów i ich dowolne zmiany – tradycyjne lampy do tworzenia efektów świetlnych wykorzystywały filtry o różnych kolorach zamontowane na obrotowych tarczach. Ograniczało to możliwości zmiany oraz ilości kolorów. System LED RGB dzięki w pełni elektronicznemu sterowaniu nie ma tych ograniczeń, więc nawet przy najprostszym 8 bitowym sterowaniu potrafi oddać aż 16 milionów kolorów. W dodatku ich zmiany mogą być dowolne, również płynne – co nie było możliwe przy filtrach mechanicznych.
 • Szybkość działania – diody LED zaświecają się i gasną zdecydowanie szybciej niż tradycyjne źródła światła. Typowa dioda LED potrzebuje do zaświecenia się na 100% zaledwie setnej części sekundy. Cecha ta umożliwia łatwe sterowanie oświetleniem LED za pomocą modulacji PWM, która jest bardzo uniwersalną metodą pozwalającą na zachowanie liniowości regulacji. Co więcej modulacja PWM umożliwia uzyskanie dokładnie tej samej jasności procentowej bez względu na rodzaj oraz sposób zasilania danego źródła światła LED. Ułatwia to budowanie dużych instalacji sterowanych z jednego miejsca, jak na przykład ekrany diodowe albo kolorowe oświetlenie dekoracyjne dużych przestrzeni.
 • Małe rozmiary – tak diody LED jak i źródła światła z nich budowane cechują się zazwyczaj małymi rozmiarami, co rozszerza zakres zastosowań oraz umożliwia podświetlanie miejsc trudno dostępnych.
 • Duża sprawność oraz żywotność – diody LED posiadają dużą sprawność, co oznacza że prawie cała dostarczona do nich energia jest zamieniana na światło, a nie na ciepło. Dzięki temu same diody grzeją się zdecydowanie mniej niż tradycyjne oświetlenie żarowe, a jednocześnie są zdecydowanie bardziej energooszczędne. Bardzo długa żywotność również sprzyja oszczędzaniu, a dodatkowo pozwala uniknąć częstych konserwacji. To z kolei umożliwia montowanie oświetlenia LED w miejscach trudno dostępnych, gdzie częste wymiany źródeł światła byłyby uciążliwe lub kosztowne.
 • Spora odporność mechaniczna – diody LED są zbudowane z tworzyw sztucznych i nie zawierają żadnych kruchych lub luźnych elementów mogących ulec uszkodzeniu na skutek wstrząsów lub udarów mechanicznych. Dzięki temu są bardzo odporne mechanicznie i nie tak łatwo je uszkodzić w ten sposób.
 • Bezpieczne napięcie zasilania – typowe diody LED pracują przy napięciu między 2.5 a 3.5 V. To bardzo niskie i bezpieczne napięcie, które pozwala na instalację oświetlenia LED RGB wszędzie tam, gdzie oświetlenie zasilane napięciem 230 V mogłoby stwarzać zagrożenie (baseny, wanny, kabiny prysznicowe, itp.)
 • Niskie nagrzewanie się podczas pracy – diody LED podczas świecenia nagrzewają się zdecydowanie mniej niż żarówki czy nawet świetlówki. Nie stwarzają więc ani zagrożenia pożarowego ani nie powodują czernienia farb lub powierzchni. Dodatkowo nie poparzymy się dotykając źródła światła LED.
 • Ekologia – diody LED nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych dla środowiska substancji. Ponadto dzięki ich długowieczności rzadko się je wyrzuca. Zawierają wprawdzie odrobinę związków chemicznych odpowiadających za kolor świecenia ale z uwagi na gabaryty jest ich niewiele i są praktycznie nieszkodliwe.
 • Łatwość sterowania – duża szybkość diod LED oraz niskie napięcie zasilania znacznie ułatwiają sterowanie oświetleniem LED. Dzięki temu mamy znacznie szersze możliwości kontroli światła diodowego i łatwiej jest je zrealizować. Należy jednak pamiętać, że do pełnego wykorzystania tych możliwości należy odpowiednio zaprojektować instalację kablową, która musi się różnic od tej dla tradycyjnego oświetlenia. Inaczej nie będziemy w stanie wykorzystać w pełni potencjału oświetlenia LED.

 

Wady LED RGB

WADY DIOD LED

 • Wrażliwość na złe zasilanie – mocno specyficzna budowa diod LED sprawia, że są one bardzo wrażliwe na wszelkie niedoskonałości zasilania oraz wymagają bezwzględnego ograniczania a najlepiej stabilizowania prądu przez nie płynącego. Podnosi to koszty instalacji ponieważ wymaga stosowania driverów LED lub specjalnych zasilaczy LED. Ewentualnie w przypadku zastosowania tanich rozwiązań o niskiej jakości generuje częste awarie i konieczność wymiany diod LED. Tracimy wtedy jedną z ich wielkich zalet: długą żywotność.
 • Wrażliwość na przegrzanie – diody LED pracują poprawnie zachowując swoje parametry tylko i wyłącznie wtedy, gdy temperatura wewnątrz diody nie przekracza 80 – 90° (nie dotyczy niektórych diod Power LED markowych producentów, które wytrzymują wyższe temperatury). Jeśli ta temperatura zostanie przekroczona to struktura diody ulega uszkodzeniu i jej żywotność bardzo szybko spada, podobnie jak jasność świecenia. Warto więc stosować markowe produkty LED, które podczas pracy nie nagrzewają się mocno – będzie to gwarancją niskiej temperatury również wewnątrz diody lub diod LED.
 • Zła jakość białego światła uzyskanego z RGB – system LED RGB świetnie nadaje się do oświetlania kolorami, które są bardzo intensywne. Niestety z uwagi na wąskie pasmo promieniowania każdego z kolorów składowych w przypadku ich zmieszania do światła białego jego jakość, a głównie współczynnik oddawania kolorów nie prezentują się najlepiej. Systemy LED RGB nie nadają się więc najlepiej do oświetlania światłem białym roboczym. Do takich zastosowań znacznie lepiej użyć osobnego systemu opartego o białe diody LED lub ewentualnie połączyć te dwie technologie tworząc system zwany RGBW (Red, Green, Blue, White) stosowaną bardzo powszechnie w diodowym oświetleniu estradowym.
 • Wysoka cena – jest to wada tylko pozorna. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że oświetlenie LED jest znacznie droższe od tradycyjnego. Jeśli jednak policzymy oszczędności wynikające z niższego zużycia energii oraz braku konieczności wymiany źródeł światła przez wiele, wiele lat (ogromna żywotność LED) to okaże się, że oświetlenie LED jest znacznie tańsze od tradycyjnego.